Novi biopesticidi za kontrolo rastlinskih škodljivcev

Ozadje

Koloradski hrošč (Leptinotarsa decemlineata) in koruzni hrošč (Diabrotica virgifera virgifera) sta med ekonomsko najbolj pomembnimi rastlinskimi škodljivci, ki povzročajo ogromno škodo na nasadih krompirja in koruze. Za kontrolo teh škodljivcev se v glavnem uporabljajo kemični pesticidi. Proti koruznemu hrošču se kot alternativa uporablja genetsko spremenjena koruza, ki sintetizira toksine Cry, bakterije Bacillus thuringiensis (koruza Bt), ali pa kolobarjenje poljščin. Žal so pa škodljivci proti koruzi Bt, kakor tudi proti kolobarjenju že razvili mehanizme odpornosti. Iskanje alternativnih biopesticidov je torej ključnega pomena.

Opis izuma

Predmet izuma je uporaba citolitičnih bikomponentnih proteinskih kompleksov, ki izvirajo iz glivnega rodu Pleurotus, za kontrolo koruznega in koloradskega hrošča. Ti proteinski kompleksi so selektivno toksični za omenjene rastlinske škodljivce.

Glavne prednosti

  • lahko se uporabljajo, ko obstoječi biopesticidi niso več aktivni,
  • hkrati je nizka verjetnost za razvoj rezistence in
  • so prijazni človeku in okolju.   
Imetniki
Univerza v Ljubljani, Biotehniška fakulteta in Kmetijski Inštitut Slovenije
Interna številka
UL20170481004

Stopite v stik z nami

ipr@uni-lj.si

Rešujemo vaše izzive

Več informacij

Piškotke uporabljamo za pravilno delovanje spletne strani in izboljšanje vaših izkušenj. S klikom na “prilagodite nastavitve” lahko upravljate z njimi. Več informacij najdete v Politiki o piškotkih.

Prelistaj Vodnik po prenosu znanja na Univerzi v Ljubljani

Prelistaj