BLOG: Festival UNI.MINDS spodbuja odprtost, sodelovanje in pripravljenost na tveganje
Avtorica: Urša Jerše, Vodja Pisarne za prenos znanja UL
Ideja za festival UNI.MINDS, katerega namen je povezovanje akademskega sveta z gospodarstvom, se je pojavila lani v prvem valu korone. Ta je bil poleg navala panike tudi naval močnih pozitivnih čustev, ki so spodbudila željo po spreminjanju sveta na bolje.
Povezovanje akademske sfere in gospodarstva
Z nadobudnimi sodelavci naše Pisarne za prenos znanja in sestrske pisarne na Univerzi v Mariboru smo začeli razmišljati o edinstvenem dogodku, ki bi povezal akademsko sfero in gospodarstvo; drugačnem in bolj vključujočem, kot smo jih sicer vajeni. O dogodku, ki bo odstranil zadržke obeh strani, odprl kanale komuniciranja in nas povezal v skupen transparenten ekosistem, ki bo zmožen ponujati inovativne odgovore na vse bolj kompleksne probleme naše družbe. Težka naloga za en dogodek!

Prvi festival UNI.MINDS
Začelo se je iskanje idej o obliki in vsebini dogodka, predvsem pa smo se ukvarjali s tem, kako v nekaj urah predstaviti dve univerzi. Katere teme izpostaviti? In morda najpomembnejše, kako k dogodku pritegniti podjetja? Pa nenazadnje tudi raziskovalce, ki rečejo, da pridejo, če bodo prisotna tudi podjetja. Seveda pa podjetja vabiš šele, ko imaš kaj pokazati. Odličen primer »kura-jajce«. Po izredno napornem delu nam je vendarle uspelo. Osredotočili smo se na to, da želimo v partnerstvu s podjetji zgraditi zdravo, pametno, trajnostno in vključujočo družbo. Prvega festivala UNI.MINDS se je udeležilo okoli 700 ljudi, stkalo se je kar nekaj partnerstev, podjetja so se z veseljem predstavljala, končni odzivi pa so bili zelo pozitivni.
»Push« princip
Zaradi nepredvidljivih epidemioloških razmer, smo se letos že januarja odločili, da festival UNI.MINDS ponovimo, in to spet v spletni obliki. In tako smo prišli do festivala UNI.MINDS 2021. Tokrat smo si želeli, da bi se imeli priložnost predstaviti vsi raziskovalci, ki si to želijo, in se nismo omejili na specifične ozke teme. Seveda pa je to tudi pomenilo, da smo težje identificirali in pridobili pozornost vseh podjetij, ki bi jih prikazano znanje zanimalo. T.i. »push« princip, kjer podjetjem ponujaš to, kar si sam razvil, je vedno zelo tvegan in redko obrodi sadove neposredno. Pa vendar je pomembno, da podjetjem pokažemo vrhunsko znanje in tehnologije, ki na naših univerzah nastajajo. Nenazadnje se je v platformo Hubilo prijavilo več kot 400 ljudi, ki so na festivalu videli in začutili, da imata dve največji univerzi v Sloveniji veliko ponuditi.
Utrinki iz prvega dneva festivala UNI.MINDS – 10. november 2021 Utrinki iz drugega dneva festivala UNI.MINDS – 10. november 2021 Panel “Naprej k človeku” – 12. november 2021 Razglasitev zmagovalcev HUDega razpisa – 12. november 2021 Znanstvene stojnice raziskovalcev UL in UM na festivalu UNI.MINDS
»Pull« princip
Drugi dan festivala je potekal v znamenju »pull« principa, pri katerem so v ospredju potrebe podjetij. Ta so predstavljala konkretne izzive, s katerimi se soočajo. Ta del se je izkazal za zelo učinkovitega, dobrodošlega in uspešnega in ga bomo v naši Pisarni še v prihodnosti uporabili. Čeprav se morda zdi, da zadovoljuje le interese podjetij, pa to ni res. Naj na tem mesti povzamem besede prof. dr. Nika Herakoviča iz Fakultete za strojništvo, ko je predstavljal dobro prakso sodelovanja s podjetjem Yaskawa: »Če sodeluješ z gospodarstvom, si ne rabiš izmišljevati izzivov in te izzive lahko potem pretopiš tudi v bazično znanost.«

Dvigujemo zavest o pomenu kroženja znanja
Festival UNI.MINDS si prizadeva krepiti vrednote: odprtost, sodelovanje in pripravljenost na tveganje. Naša Pisarna prek organizacije festivala UNI.MINDS in tudi sicer te vrednote živi vsak dan. Iz leta v leto premikamo meje in dvigujemo zavest o pomenu kroženja znanja na ravni celotne Slovenije. Naj se na tem mestu zahvalim vsem, ki nam sledite in pomagate na tej poti, čeprav morda sami jutri še ne boste imeli koristi od tega. Kot je povedal eden naših govorcev na letošnjem UNI.MINDS-u Wim Bens, strokovnjak za izgradnjo uspešnih inovacijskih ekosistemov: »Rome wasn’t built in a day«, hej, hej, hej.
#inovirajmoskupaj #univerzitetni #raziskovalci #srečajo #gospodarstvo #prenos znanja #UL #UM