mPOR d.o.o. – uspešen prenos znanja v odcepljeno podjetje

Zgodba odcepljenega (spin-out) podjetja mPOR d.o.o., ki izhaja iz Laboratorija za biokibernetiko Fakultete za elektrotehniko UL, se uspešno nadaljuje.

Podjetje mPOR, ustanovljeno leta 2021, je na začetku leta 2022 sklenilo licenčno pogodbo z Univerzo v Ljubljani za prenos znanja na področju elektroporacijskih tehnologij ter konec leta 2022 med drugim prejelo tudi sredstva sklada P2 za zagon inovativnih podjetij.

Podjetje ima zaposleni že 2 osebi in trenutno izdeluje naslednjo serijo njihovega izdelka; visokofrekvenčnega elektroporatorja naslednje generacije L-POR. Gre za napravo, ki se uporablja pri zdravljenju raka in genski terapiji. Deluje na način, da z električnimi pulzi začasno poveča prepustnost celične membrane, preko katere lahko potem strokovnjaki vnašajo zdravilne učinkovine v celico. Elektroporatorji, ki so trenutno na trgu, generirajo 100 μs-100 ms pulze, ki so zaradi vzdraženja bolečinskih receptorjev in mišične kontrakcije za paciente zelo neprijetni in velikokrat boleči. Njihova naprava omogoča drugačno, inovativno vrsto bipolarnih pulzov 1-3 μs, ki bistveno zmanjšajo mišično kontrakcijo in bolečino pri terapiji.

mPOR predstavlja praktičen primer prenosa znanja iz univerze v realno okolje, od katerega ima korist tudi splošna družba. Zato sta Fakulteta za elektrotehniko v Ljubljani ter Univerza v Ljubljani pokazali izjemno podporo in kooperativnost pri projektu, ki danes predstavlja primer odlične prakse. Na fakulteti se dobro zavedajo koristi odcepljenih podjetij tako za raziskovalce, pedagoški proces, razvoj Laboratorija za biokibernetiko in ne nazadnje zadovoljstvo inovatorjev, ob uporabi njihove inovacije v družbi.

Piškotke uporabljamo za pravilno delovanje spletne strani in izboljšanje vaših izkušenj. S klikom na “prilagodite nastavitve” lahko upravljate z njimi. Več informacij najdete v Politiki o piškotkih.

Prelistaj Vodnik po prenosu znanja na Univerzi v Ljubljani

Prelistaj